۶ درس ارزشمندی که از کوبی برایانت (Kobe Bryant) آموختم

کوبی برایانت

روز یکشنبه، ۲۶ ام ژانویه سال ۲۰۲۰، بسکتبالیست مشهور و رهبر نمادین سخت‌کوشی، کوبی برایانت در سن ۴۱ سالگی جانش را از دست داد. سقوط غمبار هلیکوپتری که جان او و هشت نفر دیگر را گرفت، نمایانگر این حقیقت است که ظرف بلورین زندگی چقدر شکننده است. در یک لحظه هستیم و در لحظه ی دیگر در این دنیا نیستیم.

مهم‌ترین نکته این است که اگر به مردم انگیزه بدهید و آن‌ها را تشویق کنید، هر کاری را به بهترین شکل انجام خواهند داد. جرارد آدامز (Gerard Adams) نویسنده، کارآفرین، سرمایه گذار و میلیونر خودساخته

 در ادامه مطلب، از ۶ درس با ارزشی که در طول سال‌ها از کوبی برایانت آموخته‌ام، برایتان می‌نویسم.

۱. سخت‌کوشی و وجدان کاری بی‌نظیر کوبی برایانت

کوبی به سخت‌کوشی، داشتن وجدان کاری و عدم تحمل کسانی که اینگونه نبودند، معروف بود. او می‌‌گفت: من هیچ وجه مشترکی با آدم‌های تنبلی که گناه عدم موفقیت‌شان را به گردن دیگران می‌‌اندازند، ندارم. نتیجه‌ی عالی و موفقیت، حاصل سخت کوشی، استقامت و پایداری است و هیچ بهانه‌ای قابل قبول نیست. او همیشه ساعت‌ها برای کارش وقت می‌‌گذاشت، زیرا نمی‌‌خواست بازنده باشد و هرگز بهانه‌تراشی نمی‌‌کرد.

کوبی برایانت (Kobe Bryant)
کوبی برایانت (Kobe Bryant)

زمانی‌که شانه‌ی راستش آسیب دیده بود و نمی‌‌توانست با دست راستش شوت بزند، با دست چپش بازی ‌کرد. او در یک بازی با تب ۴۰ درجه بازی کرد و حتی بعد از این که تاندون پایش پاره شده بود، در بازی ماند و پرتاب‌های آزادش را به خوبی انجام داد.

 این روش، نوعی اخلاق کاری است که شما را از دیگران متمایز می‌‌کند. وقتی که برای حرفه یا کسب و کارتان وقت می‌‌گذارید و ساعت‌هایی که همه خوابند، شما بیدار می‌ مانید و کار می‌‌کنید، از دیگران پیشی می‌‌گیرید.

۲. خود را وقف کارتان کنید

کوبی نه تنها وقت و ذهنش را صرف بسکتبال کرده بود، بلکه او خود را با تمام وجود وقف آن کرده بود تا یکی از بهترین‌های این زمینه بشود. زمانی می‌‌گفت: اگر می‌خواهید در زمینه‌ی خاصی عالی باشید، باید خود را وقف آن کنید. افراد زیادی هستند که دوست دارند عالی باشند، اما حاضر نیستند فداکاری‌های لازم را جهت رسیدن به این هدف داشته باشند. آن‌ها دل‌مشغولی‌های دیگری هم دارند که ممکن است مهم باشند یا نباشند و خودشان را درگیر همه‌ی آن موارد می‌کنند.

عشق عمیق کوبی به بسکتبال کاملا آشکار بود و این دقیقا همان روحیه‌ای است که برای بهترین شدن در جایگاه و مقام خود باید داشته باشید.

اشتیاق و دل‌مشغولی خود را دریابید و از آن برای رسیدن به جایگاهی استفاده کنید که دیگران قادر به دستیابی به آن نیستند. عاشق کاری باشید که می خواهید انجام دهید. اگر کاری را فقط برای رسیدن به پول، شهرت یا ستایش انجام دهید، هرگز در آن خیلی موفق نخواهید شد.

۳. رهبران خالق رهبران هستند

کوبی برایانت می‌ گفت: دوست دارم مردم را به چالش بکشم و کاری کنم که از منطقه‌ی امن خود بیرون بیایند. این همان چیزی است که باعث درون نگری، توجه به افکار، عقاید و احساسات شده و در نتیجه موجب پیشرفت می‌‌شود. می‌توانید بگویید مردم را تشویق کردم که شجاعانه عمل کنند تا کارهای‌شان را به بهترین شکلی که می‌‌توانند، انجام دهند.

کوبی برایانت و سخت کوشی
کوبی برایانت و سخت کوشی

داخل زمین بازی، برای تیمش رهبری قدرتمند و ستیزه‌جو بود. او همیشه هم تیمی‌هایش را وادار می‌کرد که به بهترین شکل ممکن بازی کنند و وقتی که کسی او را قلدر خطاب می‌‌کرد، این بازیکن سابق تیم لیکرز، استراتژی خود را در کتابش با نام ذهنیت مامبا (Mamba Mentality) این گونه توضیح می‌‌داد: شیوه‌ی برخورد من از بازیکن به بازیکن دیگر متفاوت بود. من همه را به چالش می‌‌کشیدم و باعث می‌‌شدم که به خودشان سختی بدهند، به طریقی این کار را انجام می‌ دادم که مناسب آن‌ها بود.

برای پی بردن به اینکه چه چیزی به درد چه کسی می‌‌خورد و مناسب چه کسی است، شروع به مطالعه‌ی پیشینه‌ی آن‌ها کردم و از اهدافشان آگاه شدم. فهمیدم که چه چیزهایی باعث می‌شوند که آن‌ها احساس امنیت کنند و کجا دارای بیشترین تردید می‌شوند و احساس امنیت نمی‌کنند. وقتی که آن‌ها را درک می‌کردم، می‌توانستم یاری‌رسان باشم. با تحریک آن‌ها به شیوه مناسب و در زمان مناسب، باعث می‌شدم که به بهترین شکل ممکن ایفای نقش کنند.

۴. کسب مهارت‌های جدید

یکی از سوالاتی که کوبی بعد از بازنشستگی در سال ۲۰۱۶ از خودش پرسید این بود که انجام دادن چه کاری برایم لذت‌بخش است‌؟ وقتی که پاسخش، یعنی داستان سرایی، را یافت، تلاش کرد و شرکت تولید چندرسانه‌ای گرانیتی استودیوز (Granity Studios) را تأسیس کرد.

در سال ۲۰۱۸  یک جایزه‌ی اسکار(Academy Award) ، یک جایزه‌ی اسپورتز امی (Sports Emmy) و یک جایزه‌ی آنی (Annie Award) را  برای  انیمیشن کوتاه  بسکتبال عزیز (Dear Basketball) برنده شد. او افتخار می‌کرد که نخستین فرد آفریقایی آمریکایی بوده است که جایزه‌ای در این رده می‌برد.

کوبی برایانت و موفقیت
کوبی برایانت و موفقیت

کوبی بعدها می‌گفت: من از طریق داستان‌های متنوع، شخصیت‌ها و رهبری، بر تغییر جهان در جهات مثبت و درست تمرکز کرده و کار می‌کنم تا الهام بخش نسل بعدی بوده و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهم.

۵. کوبی برایانت و ذهنیت مامبا (The Mamba Mindset)

در سن ۱۳ سالگی، کوبی تصمیم گرفت که بهترین بسکتبالیست دنیا شود. از نظر او همه‌ی چیزهای دیگر باید کنار گذاشته می‌شدند. کوبی در مصاحبه‌ای می‌گوید که از بازیکنان بزرگی نظیر مایکل جردن (Michael Jordan) و مجیک جردن (Magic Jordan) الهام گرفته است. او شاهکارهای آن‌ها را تماشا کرده و از خودش پرسیده بود: آیا می‌توانم به این سطح برسم؟ پاسخش این بود: نمی دانم اما بگذار ببینیم.

کوبی برایانت و ذهنیت مامبا
کوبی برایانت و ذهنیت مامبا

کوبی برایانت باور داشت که اگر کاری را دیگران می‌توانند انجام دهند، او هم می‌تواند. اگر مسیر حرکت افراد موفق را دنبال کنیم، میتوانیم به نتیجه‌ای مشابه کار آن‌ها یا حتی به نتیجه‌ی بهتری برسیم. زمانی که در حال راه اندازی کسب و کاری هستید، می‌خواهید ورزشکاری بزرگ بشوید، در حال کسب مهارت جدید یا عادت جدید هستید، اگر عادت‌ها و رفتار کسانی که قبلا در این کار موفق بوده‌اند را دنبال کنید، در طولانی مدت در وقت و هزینه‌تان صرفه‌جویی می‌کنید.

بیشتر بخوانید: رهبری بهتر و زندگی غنی تر | روش دستیابی به زندگی غنی‌تر با رهبری

۶. چطور می‌توانیم فشارها و تنگناهای مسیر زندگی را مدیریت کنیم؟

هم در مسیر زندگی و هم در حیطه‌ی کار،‌ مجبورید وقتی تحت فشار هستید و در تنگنا قرار دارید، تصمیم‌های حیاتی بگیرید. بعضی اوقات، ممکن است تصمیمی که می‌گیرید، تصمیم درست و مناسبی نباشد، ولی این همان جایی است که بیشترین چیزها را می‌آموزیم. این همان چیزی است که کوبی در نخستین سال بازی خود در ان بی ای (NBA) (National Basketball Association)، آن را تجربه کرد.

درس هایی از زندگی کوبی برایانت
درس هایی از زندگی کوبی برایانت

وقتی که کوبی برایانت فقط ۱۸ سال داشت، در ثانیه‌های آخر یک بازی مهم پلی آف (playoff) در مقابل تیم یوتا جاز (Utah Jazz)، تلاش کرد شوتی را به ثمر برساند. او این کار را با اعتماد به نفس انجام داد اما به جای اینکه گل پیروزی را بزند، توپ را به اوت فرستاد. تیم لیکرز در نهایت در وقت اضافه بازی را باخت.

اما این شکست ظاهری برای کوبی یک نقطه‌ی عطف بود. او در تمام روزهای تعطیلات فصلی، روی شوت‌هایش کار کرد تا این که موفق شد. کوبی با وجود این که شکست خورده بود، خود را بازنده نمی‌پنداشت.

در عوض، او از آن لحظه به عنوان یک بازخورد استفاده کرد تا روی قسمتی که ضعف داشت و نیاز به تقویت داشت، کار کند. او می‌گفت: هر مورد منفی نظیر فشار و چالش، برای من شانسی برای موفقیت و پیشرفت است. او از این روحیه برای پشت سر گذاشتن موانع استفاده می‌کرد.

کوبی برایانت رفت تا ۳۶ شوت منجر به پیروزی را در طول بیست سال بازیکنی‌اش به ثمر برساند. آخرین شوت را در مقابل تیم یوتا جاز (آخرین بازی در عمرش)، به ثمر رسانید. حتی تحت سنگین‌ترین فشارها، کوبی از ادامه‌ی راه پر از سختی و پیچ  و خم تا  رسیدن به هدف و موفقیت هراسی نداشت.

منبع: entrepreneur.com

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید