چگونه بیشترین بهره را از مرخصی ببریم؟

مرخصی

ایده «مرخصی گرفتن» اغلب تصویر مسافرت به کشور‌های دوردست را در ذهن افراد تداعی می‌کند. در حالی که رفتن به مسافرت‌های بزرگ می‌تواند سرگرم کننده و حتی روحیه بخش باشد اما به وقت، انرژی و پول زیادی هم نیاز دارد.

بسیار از افراد صرفا با فکر کردن به برنامه ریزی برای مرخصی گرفتن دچار حس خستگی و رنج می‌شوند و نه تنها در مورد رتق و فتق تعهدات شخصی، بلکه تصمیم گیری در مورد این که چگونه پروژه‌های مهم را به سایرین محول کننند یا کار را تا پایان مرخصی معلق نگه دارند تا یک تعطیلات خالی از استرس داشته باشند، فکر می‌کنند.

به همین خاطر برخی ممکن است مرخصی گرفتن را به تعویق بیندازند با این تصور که بعد‌ها وقتی برنامه کاریشان زیاد سنگین نبود، می‌توانند مرخصی بگیرند. اما ناگهان در پایان سال متوجه می‌شوند که از فرصت مرخصی با حقوق خود استفاده نکرده‌اند.

استفاده و بهره وری از مرخصی

با توجه به تجربیاتم به عنوان یک مربی مدیریت زمان و صاحب کسب و کار، متوجه شده‌ام که لازم نیست مرخصی‌ای که می‌گیرید حتما خیلی طولانی مدت باشد تا شما را شاد و پر انرژی نگه دارد. در حقیقت من به طور مرتب و معمولا هر دو هفته یکبار ایده «گرفتن مرخصی‌های کوچک» را آزمایش کرده‌ام. این اوقات فراغت کوتاه مدت می‌توانند حس شادی را افرایش دهند و سبب شوند که انگیزه و روحیه بهتری برای کار کردن داشته باشیم.

از دیدگاه من، مرخصی‌های کوچک، اوقات فراغتی هستند که شما را ملزم می‌کنند یک روز یا کمتر از فرصت مرخصی‌های خود استفاده کنید. این مرخصی‌ها به دلیل کوتاه مدت بودن معمولا نیازمند تلاش کمتری برای برنامه ریزی هستند و این مزیت را دارند که هنگام سر کار نبودنتان دیگر لازم نیست دیگران را هماهنگ کنید تا روی کار‌ها وظایف‌تان نظارت کنند.

گرفتن مرخصی
گرفتن مرخصی

 مرخصی‌های کوچک به دلیل داشتن این مزایا به طور مکرر در طول سال استفاده می‌شوند که به شما امکان می‌دهند قبل اینکه خستگی شما را از پا درآورد، تجدید انرژی کنید.

اگر احساس می‌کنید مدت زمانی نیاز به فراغت از کار دارید، اما نمی‌توانید زمانی را برای رفتن به یک مرخصی طولانی مدت پیدا کنید، چهار روش به شما معرفی می‌کنیم تا رفتن به مرخصی‌های کوچک را به زندگی خود اضافه کنید و از آن‌ها لذت ببرید.

مسافرت‌های آخر هفته

 به جای محدود کردن زمان مرخصی به ماجراجویی‌هایی که یک هفته طول می‌کشند، یک مسافرت دو سه روزه به اطراف شهر و جایی که آب و هوای خوبی دارد را مد نظر قرار دهید.

خوشبختانه من در میشیگان زندگی می‌کنم و یکی از مسافرت‌های مورد علاقه من در آخر هفته‌ها رانندگی کردن به سمت دریاچه میشیگان و گذراندن مدت زمانی در یک کلبه کرایه‌ای کنار ساحل یا رانندگی به سمت شمال و پارک ملی است. به خصوص اگر در اطراف شهر زندگی می‌کنید، رفتن به مسافرت حتی به مدت چند ساعت می‌تواند باعث شود که حس کنید وارد دنیای متفاوتی شده‌اید.

 گرفتن مرخصی
گرفتن مرخصی

برای اینکه سفرتان تا حد امکان روحیه شما را تازه کند، سعی کنید یک روز مانده به تعطیلات آخر هفته مرخصی بگیرید تا بتوانید لوازم مورد نیاز خود را با آرامش فراهم کنید، سریع‌تر به مقصد برسید و قبل فرا رسیدن شب کار‌ها را انجام داده باشید. این کار سبب می‌شود هنوز هم دو روز وقت برای گشت و گذار در آن ناحیه داشته باشید. اگر تا وقت شام جمعه به خانه برسید، می‌توانید اسباب خود را باز کنید و قبل اینکه هفته کاریتان مجددا شروع شود، کمی خانه را مرتب کنید و به خودتان نظم دهید.

ممکن است روز شنبه بیشتر از حد معمول، ایمیل یا پروژه برای رسیدگی داشته باشید، اما به جز این مرخصی کوتاه مدت، نباید موردی سبب انباشته شدن کارهای‌تان روی هم باشد.

 ایجاد حاشیه زمانی برای انجام کار‌های شخصی با گرفتن مرخصی

گاهی مواقع انجام دادن کوچکترین کار‌ها هم می‌تواند سبب شود حس عالی‌ای پیدا کنید. گرفتن مرخصی برای بعدازظهر یا حتی کل روز را مد نظر قرار دهید تا به تمام امور غیر مربوط به کارتان رسیدگی کنید که واقعا خواهان انجام‌شان هستید، اما وقتی برای رتق و فتق‌شان پیدا نمی‌کنید.

برای مثال به قرار‌هایی مانند رفتن به سلمانی و کوتاه کردن موها، مرتب کردن ناخن‌ها، تعویض روغن ماشین یا مراجعه به پزشک فکر کنید. شما می‌دانید که باید به این امور رسیدگی کنید، اما پیدا کردن وقت مناسب برای انجام آن‌ها در برنامه روزانه عادی‌تان دشوار است.

انجام کار‌های شخصی با گرفتن مرخصی
انجام کار‌های شخصی با گرفتن مرخصی

یا شاید شما بخواهید زمانی را برای انجام اموری اختصاص دهید که به نظر می‌رسد هرگز وقتی برای انجام‌شان پیدا نمی‌شود، مانند برداشتن وسایل داخل پاسیو، باز کردن بسته بندی جعبه‌های باقی مانده در اتاق مهمان یا باز کردن حساب بانکی.

به صورت تکنیکی می‌توانید این قبیل کار‌ها را در طول تعطیلات آخر هفته انجام دهید. اما اگر مکررا متوجه می‌شوید که نمی‌توانید این کار‌ها را در این بازه انجام دهید، گرفتن مرخصی یک روزه برای کم کردن سنگینی کار‌هایی که در فهرست امور انجام نشده قرار دارند، بسیار موثر و کارآمد است.

روز‌های کمتر برای در اجتماع بودن

افراد همزمان با بزرگ‌تر شدن و به خصوص بعد از ازدواج تمایل به گذراندن وقت کمتری با دوستان‌شان دارند. یکی از راه‌ها برای پیدا کردن وقت برای بودن در کنار دوستان، بدون اینکه حس فدا کردن خانواده به شما دست دهد، این است که یک یا دو ساعت در روز مرخصی بگیرید تا با یک دوست برای ناهار قرار بگذارید یا قبل از رفتن به خانه ساعتی را با دوستان بگذرانید.

اگر امکانش را دارید که زمان مرخصی خود را به فواصل زمانی کوچک تقسیم کنید پس یک روز مرخصی می‌تواند به سهولت چهار فرصت در اختیار شما بگذارد تا با دوستانی که در سایر مواقع اصلا قادر به دیدن‌شان نیستید، قرار بگذارید.

اگر به خاطر اینکه کودکان‌تان همیشه دور و بر شما هستند و نمی‌توانید یک گفتگوی طولانی و بدون مزاحمت با همسرتان داشته باشید، اتخاذ استراتژی مشابه می‌تواند بسیار مفید باشد و به افزایش استحکام و صمیمیت رابطه با همسرتان منجر شود.

 پس سعی کنید روز‌هایی را پیدا کنید که یکی از شما یا هر دوی‌تان می‌توانید مرخصی کوتاهی برای گذران وقت با یکدیگر بگیرید. یک یا دو ساعت بیشتر مرخصی گرفتن در  روند کارتان تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند تاثیر شگرفی روی کیفیت روابط شما بگذارد.

کار کردن از راه دور یا دورکاری برای کم کردن فشار کار‌ها

بسیاری از شرکت‌ها گزینه‌های کار کردن از راه دور را برای برخی از روز‌های هفته یا تمام آن پیشنهاد می‌کنند. اگر این پیشنهاد به شما شد و حس کردید که کار کردن از راه دور با سبک کاری و وظایف شما مساعد است، پس از این گزینه به نفع خود بهره ببرید.

کار کردن از راه دور (دورکاری) به لحاظ فنی مرخصی کوچک محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند حس مشابهی به شما بدهد. (لطفا همچنان کار خود را انجام دهید، زیرا نمی‌خواهم به دردسر بیفتید!) اگر رفت و آمدتان به محل کار یک ساعت یا بیشتر طول می‌کشد مجبور نبودن به این رفت و آمد می‌تواند دو ساعت یا بیشتر به زندگی شما اضافه کند که این ساعات را می‌توان برای انجام کار‌ها شخصی یا وقت گذرانی در اجتماع استفاده کرد، که در بالا اشاره شد.

همچنین برای افرادی که در محیط‌های کاری پر سروصدا، فاقد پنجره و تهویه مناسب و سایر شرایط نامساعد کار می‌کنند، کار کردن از راه دور می‌تواند مانند فرصتی برای استراحت باشد. به علاوه احتمالا بتوانید کار‌های بیشتری انجام دهید. وقتی پروژه‌های کاری پرتنش را به عهده می‌گیرید کار کردن در یک محل خوش منظره نیز می‌تواند سبب آرامش بخشی به شما شود.

من متوجه شده‌ام که اگر در یک محیط زیبا کار کنم مثلا کنار یک دریاچه، درست به همان خوبی و زیبایی رفتن به مرخصی خواهد بود و محیط اطراف تاثیر شگرفی روی چگونگی احساسات دارد.

به جای اینکه مساله «مرخصی» را به عنوان یک رویداد بزرگ ببینید که هر سال یک یا دو بار اتفاق می‌افتد سعی کنید به طور مرتب مرخصی‌های کوچکی را با زندگی خود ادغام کنید. اگر وقتی را برای خودتان اختصاص دهید می‌توانید لحظات خود را به راحتی و با لذت بیشتری سپری کنید.

منبع: hbr.org

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید