تست MBTI

تست MBTI

ممکن است تا الان، با تست‌های شخصیت شناسی مختلف آشنا شده باشید. بسیاری از کارفرمایان هنگام استخدام یک نیروی جدید به سراغ تست شخصیت شناسی مانند تست MBTI می‌روند تا بتوانند یک نیروی کار را با توجه به اولویت‌هایشان استخدام کنند و از همه مهم‌تر بتوانند نیروی کار خود را از نظر شخصیتی بیشتر بشناسند.برای آشنایی با این تست و نحوه تفسیر آن، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تست شخصیت شناسی MBTI چیست؟

تست MBTI یک پرسش و پاسخ است که در آن افراد به سوالات روانشناختی پاسخ می‌دهند و در نهایت می‌توانند نوع شخصیت خود را بشناسند و روی نقاط ضعف و قوت خود کار کنند. اساس این تست بر پایه نظریه‌های دکتر کارل یونگ و همچنین مشاهدات ایزابل بریگز و مادرش بنا شده است و می‌توان این تست را به یکی از پراستفاده‌ترین تست‌های شخصیت شناسی در جهان نسبت داد. با استفاده از این تست، شما یک تیپ شخصیتی 4 حرفی دریافت خواهید کرد که هر تیپ، ویژگی‌ها و ایده آل‌های خاص خود را دارد.

تیپ‌های شخصیتی MBTI چه هستند؟

تیپ‌های شخصیتی MBTI از چهار حرف تشکیل می‌دهند. این چهار حرف، نماینده ویژگی‌های زیر هستند.
• درونگرا (I) یا برونگرا (E)
• شهودی (N) یا حسی (S)
• فکری (T) یا احساسی (F)
• منظم (J) یا منعطف (P)

انواع شخصیت در تست MBTI

از ترکیب این ویژگی‌ها، 16 تیپ شخصیتی ساخته می‌شود که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. این تیپ‌ها عبارتند از:

ISTJ – بازرس
ISTP – صنعتگر
ISFJ – محافظ
ISFP – هنرمند
INFJ – مدافع
INFP – میانجی
INTJ – معمار
INTP – متفکر
ESTP – متقاعد کننده
ESTJ – کارگردان
ESFP – مجری
ESFJ – مراقب- حامی
ENFP – قهرمان
ENFJ – بخشنده
ENTP – مدافع
ENTJ – فرمانده

هریک از این تیپ‌ها، موقعیت‌های کاری و فکری مناسب خود را دارند که در صورت قرارگیری در آنها، بهترین عملکرد خود را به نمایش خواهند گذاشت.

دلیل استفاده از تست MBTI در فرآیند استخدام چیست؟

این تست شخصیت شناسی اولین بار در جنگ جهانی دوم برای کشف استعداد‌های شغلی به کار گرفته شد اما جالب است بدانید امروزه به دلیل چالش‌های مدیریتی و استخدامی از این تست در استخدام نیروی کار نیز استفاده می‌شود در صورتی که بسیاری از افراد استفاده از این تست را برای استخدام افراد اشتباه می‌دانند. در نتیجه برخلاف تمام مخالفان این موضوع، تست MBTI در تصمیم‎ گیری‌های استخدام، ابزار فوق العاده مفیدی می‌تواند باشد؛ البته اگر به درستی و در جای مناسب به کار گرفته شود.

نتیجه تست MBTI

تفسیر تست MBTI چگونه است؟

پس از انجام تست MBTI تیپ شخصیتی چهار حرفی شما مشخص می‌شود و طبق آن چهار عملکرد شناختی یونگ، تیپ شما به دست می‌آید. هر کدام از تیپ‌های شخصیتی MBTI دارای مشخصاتی هستند که با خواندن آنها می‌توانید به خودشناسی بهتری برسید. جالب است بدانید در تحلیل تست شخصیت شناسی MBTI نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما مشخص خواهد شد و راهکارهایی نیز به شما ارائه داده می‌شود.
هریک از این حروف، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و روش رفتار‌های هر تیپ، با توجه به این تست، در موقعیت‌های مختلف متفاوت خواهد بود. این افراد در موقعیت‌های یکسان، عواطف و رفتار‌های گوناگونی نشان خواهند داد. همچنین با تست mbti، میتوان شناخت روانی مناسبی از خود داشت تا کنترل بیماری‌های روانی و هیجانات خود را در دست بگیرید.

لینک منبع: verywellmind.com

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید