تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

اغلب مردم وقتی به احساساتشان در مورد خود یا دیگران اشاره می‌کنند در اکثر موارد اصطلاحات عزت نفس و اعتماد به نفس را به جای یکدیگر به کار می‌برند. اگرچه ظاهرا بسیار شبیه به هم هستند، اما دو مفهوم متفاوت را یدک می‌کشند.

 شناخت تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس می‌تواند نقش موثری در شکل‌گیری شخصیت هر فرد داشته باشد. وقتی به دنبال بهبود حس کلی خود هستید، درک نقش آنها بسیار مهم است. بیایید در ابتدا تعریفی از عزت نفس و اعتماد به نفس داشته باشیم تا بتوانیم به درک بهتری از تفاوت‌های این دو مقوله برسیم.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس به احساسی که در کل نسبت به خودتان دارید اشاره می‌کند. به طور مثال، عزت نفس نشان می‌دهد که چقدر از احترام، توجه مثبت و یا عشق به خود برخوردار هستید. عزت نفس از تجربیات و موقعیت‌هایی شکل می‌گیرد که دیدگاه امروز شما را نسبت به خود شکل داده است.

اگر عزت نفس سالمی داشته باشید، یعنی به اندازه کافی از دستاوردها و توانایی‌های خود آگاهی دارید، از آنچه هستید خوشحالید و خودتان را دوست دارید. در موقعیت‌های گوناگون احساسات خود را به راحتی بیان می کنید، خودتان را به راحتی سرزنش نمی‌کنید و برای خودتان اهمیت و ارزش قائل هستید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

منظور از اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس احساسی است که شما در مورد توانایی‌های خود و داشتن مهارت لازم در انجام کارهای مختلف دارید. داشتن اعتماد به نفس بالا یا پایین در حالت کلی بی‌معنی است و می‌تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد. در بسیاری موارد، افرادی که در حوزه‌ی خاصی به مهارت و تخصص دست می‌یابند، در همان حوزه از اعتماد بنفس بالاتری برخوردار می‌شوند.

 اعتماد بنفس کلیِ فرد، به‌موجب موفقیتش بهبود پیدا می‌کند. مثلا یک شخص ممکن است برای  انجام یک عمل جراحی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، خصوصا اگر دارای تجربه زیادی در این زمینه باشد، اما همان شخص اعتماد به نفس پایینی در مورد حل مسئله‌های ریاضی داشته باشد.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس و ایده‌هایی برای افزایش آن‌ها

حال که با تعریف اعتماد به نفس و عزت نفس آشنا شدیم، در می‌یابیم که این دو شاید در ظاهر شبیه به هم باشند اما به دو ویژگی جداگانه اشاره دارند و داشتن یکی از این دو لزوما به معنای داشتن دومی نیست. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، اعتماد به نفس در یک جنبه وجود دارد، یا ندارد اما عزت نفس در تمام جنبه‌های ذهنی ما حضور دارد.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت این دو مقوله در دشواری رسیدن به هر کدام خود را نشان می‌دهد. شما در صورتی که در انجام یک کار اعتماد به نفس کافی را نداشته باشید، می‌توانید به راحتی با تمرین کردن و آموزش، آن را به دست آورید. اما اگر عزت نفس کافی نداشته باشید، راه طولانی‌تری را باید بروید تا جبران این کمبود در شما رفع شود.

  • به ویژگی‌هایی فکر کنید که دیگران می‌گویند شما در آنها برتر هستید. حتی اگر کمی به آنها اعتقاد دارید.
  • حرف‌های منفی را کنار بگذارید. آیا افکار منفی خود را به یک دوست می‌گویید؟ اگر نه، این جملات را به خودتان نگویید.
  • لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید. فکر کنید اگر در مصاحبه شغلی بودید در مورد خودتان چه می‌گفتید.

کلام آخر

وقتی خودتان را دوست دارید، عزت نفس شما افزایش می‌یابد، که باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. وقتی در زمینه‌های زندگی خود اطمینان دارید‌، احساس عزت نفس کلی خود را افزایش می‌دهید.

هرچه بیشتر چالش‌های زندگی خود را با اعتماد به نفس و عزت نفس تشخیص دهیم و درک کنیم، از پیشرفت‌هایی که می‌توان انجام داد آگاه‌تر می‌شویم. این زمانی است که تغییرات مثبت رخ می دهد.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید