چهار راه برای کشف و استفاده از خلاقیت درونی خود

خلاقیت فقط مخصوص شغل‌های خلاقانه نیست. تحقیقی که در شرکت آی‌بی‌ام انجام شده است، حدود 60 درصد از مدیر عامل‌هایی که مورد سوال قرار گرفتند، عنوان کردند که خلاقیت مهم‌ترین ویژگی و مشخصه‌ رهبری است، در حالی که 52 درصد از آنها این نظر را در مورد صداقت و دیگران این نظر را در مورد تفکر جهانی داشتند؛ زیرا خلاقیت افراد را قادر می‌سازد که مسائل و مشکلات را حل کنند، در برخورد با چالش‌ها موفق عمل کنند و ایده‌های نو ارائه دهند. یاد بگیرید که برای کشف و استفاده از خلاقیت درونی خود فراتر از محدوده‌ اطرافتان بیندیشید.

اگر می‌خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید، خبر خوبی برایتان دارم؛ خلاقیت یک ویژگی و توانایی مادرزادی نیست. با مقداری تمرین، توجه و رسیدگی، می‌توانید یاد بگیرید که شخص خلاق‌تری باشید.

پدیده‌ها و موضوعات نو را امتحان کنید

اغلب اوقات، به دلیل اینکه بدون هیچ تغییری یک سری از کارهای همیشگی را مرتبا تکرار می‌کنید، حس خلاقیت خود را از دست می‌دهید. اگر می‌خواهید خلاقیت خود را افزایش داده و تقویت کنید، باید کارهای مختلفی انجام دهید. امتحان کردن کارها و موضوعات جدید شما را از احساس کسالت و یکنواختی خارج می‌کند و باعث رشد و پیشرفت شما می‌شود؛ بنابراین، افق دید خود را گسترش دهید، یک کتاب علمی و غیر تخیلی در رابطه با هوش پرندگان مطالعه کنید یا در یک دوره‌ آنلاین در مورد کشاورزی آلی یا ارگانیک شرکت کنید. هر چقدر که از منطقه‌ امن و آرام خود دورتر شوید، چیزهای بیشتری می‌آموزید. گرچه ممکن است مباحث و موضوعاتی که یاد می‌گیرید به شغل شما ربطی نداشته باشد، اما دانشی که به این ترتیب کسب می‌کنید می‌تواند در زمینه‌های دیگر به دردتان بخورد.

این دقیقا همان چیزی است که دکتر رابرت اپستین، یکی از متخصصان برجسته‌ جهان در زمینه‌ خلاقیت، با بازی خلاقیت خود با نام کارشناسان (The Experts) نشان می‌دهد. این بازی ارزش افزایش و گسترش دانش را به شما می‌آموزد. در این بازی، از چند نفر در یک گروه که در یک موضوع که برای دیگران بسیار ناشناخته و غریب است، خبره و ماهر هستند خواسته می‌شود که هر کدام پنج دقیقه در مورد دانش منحصر به‌ فرد خود صحبت کنند. سپس از دیگر اعضای گروه خواسته می‌شود که ایده‌های جدیدی بر پایه و اساس آن دانش ناشناخته و تازه‌ای که فرا گرفته‌اند، ارائه دهند. یادگیری موضوعات متنوع و انجام کارها و فعالیت‌های جدید و یا حتی تغییر ثمربخش برنامه یا فضای کاری‌تان، جوهر خلاقیت شما را به جریان خواهد انداخت و باعث رشد خلاقیت شما خواهد شد.

پدیده‌ها و موضوعات نو را امتحان کنید

بیشتر بخوانید: درس‌هایی از رویکردهای نوآورانه شرکت تسلا (Tesla)

مدت زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی کنید

آیا شما نیز این جمله را شنیده‌اید؟ «از توهم بیا بیرون، خیال‌پردازی نکن» بسیاری از مردم از خیال‌پردازی منع می‌شوند زیرا به نظر می‌رسد که این کار باعث می‌شود که تمرکز حواسشان کم شده و از میزان بازدهی کارشان کاسته شود؛ اما برای کشف و استفاده از خلاقیت درونی خود لازم است که خیال‌پردازی کنید. اگر بتوانید آزادانه خیال‌پردازی کنید،‌ می‌توانید به ایده‌های جدیدی دست بیابید. در واقع، بنا بر تحقیقی که در زمینه‌ سرگردانی ذهن در مجله کانادایی روانشناسی تجربی صورت گرفته است، وقتی به کسانی که در حال انجام کاری هستند فرصتی برای خیال‌پردازی داده می‌شود، خلاقانه‌تر عمل می‌کنند.

بنابراین زمان بیشتری به خیال‌پردازی اختصاص دهید. وقتی که خسته هستید، به جای اینکه برای سرگرم کردن خود سراغ تلفن همراهتان بروید، ذهن خود را رها کرده و به آن اجازه دهید تا به دوردست‌ها سفر کند. وقتی که روی خیال‌پردازی تمرکز کنید، می‌توانید یه دنیای جدیدی از ایده‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه دست بیابید.

مدت زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی کنید

ایده‌ها و افکار خود را بنویسید

برای رشد جنبه‌ خلاق خودتان، باید افکارتان را از اعماق ذهن خود بیرون کشیده و به روی کاغذ بیاورید. بدون ارزیابی و قضاوت ایده‌هایتان و اینکه احمقانه یا غیر ممکن هستند،‌ آنها را روی کاغذ بنویسید. ممکن است در بین صدها ایده‌ بدی که می‌نویسید چند مورد خوب هم پیدا کنید.

علاوه بر این، حتی فقط تمرین نوشتن ایده‌هایتان به شما کمک می‌کند که مهارت‌های تفکر خلاق خود را افزایش دهید. فرآیند نوشتن ایده‌هایتان باعث می‌شود که مغزتان یاد بگیرد که ایده‌های جدیدی ارائه دهد. «تاد هنری» با این نظریه که نوشتن باعث رشد خلاقیت می‌شود موافق است. در مطلبی که در کتاب «زندگی روزمره‌ی خود را مدیریت کن» معتقد است که «اگر مرتبا به موارد ممکن جایگزین، بدون هیچ محدودیتی فکر کرده و به کشف و جستجوی آنها بپردازید،‌ احتمال اینکه خلاقیت بیشتری در همه حوزه‌های کار و زندگیتان داشته باشید را افزایش می‌دهید.» پس منتظر چه چیزی هستید؟ قلم و کاغذتان را بیرون بیاورید و شروع به تمرین دادن مغز خود برای خلاق‌تر بودن کنید.

ایده‌ها و افکار خود را بنویسید

بیشتر بخوانید: چگونه مهارت‌های نوشتاری خود را در کسب و کار تقویت کنیم؟

با افراد خلاق معاشرت کنید

گفته می‌شود که خلاقیت مسری است. در واقع بر طبق سایت ساینس دیلی «رهبران می‌توانند تنها با نمونه قرار دادن خود، زیردستان‌شان را سرشار از خلاقیت و اعتماد به نفس کنند.» بنابراین، برای کشف و استفاده از خلاقیت درونی خود باید اطرافتان را با افراد خلاق پر کنید. اگر به طور منظم با افراد خلاق در تماس باشید، افکار و رفتار آنها می‌تواند بر شما تاثیر بگذارد و الهام‌بخش شما باشد و باعث افزایش خلاقیت شما گردد.

با وجود اینکه ممکن است همکارانی خلاق داشته باشید که می‌توانند الهام‌بخش شما باشند، معمولا یافتن زمانی برای مشارکت با آنها در طول ساعات کاری و یا ملاقات آنها بعد از ساعات کاری،‌ آسان و راحت نیست؛ بنابراین در جستجوی افراد و گروه‌های خلاقی باشید که بتوانید در اوقات فراغت خود با آنها معاشرت و همکاری داشته باشید. می‌توانید از اینترنت برای یافتن گروه‌های خلاق استفاده کنید. می‌توانید گروه‌های خلاقی در زمینه‌های نویسندگی، عکاسی، هنر، صنایع دستی،‌ تکنولوژی و خیلی از موضوعات دیگر پیدا کنید.

با افراد خلاق معاشرت کنید

بیشتر بخوانید: همه‌ی اعضای گروه‌تان را موظف کنید تا شخصیت خلاقی باشند

شما تحت کنترل خلاقیت خود هستید

با نکاتی که در بالا گفته شد و با قدری تمرین،‌ خلاقیت شما می‌تواند شروع به شکوفا شدن کند. وقتی که نهایتا در کشف و استفاده از خلاقیت درونی خود موفق شدید، می‌توانید مهارت‌ها و استعدادهایی که از آنها بهره‌مند هستید و خودتان حتی از وجود آنها بی اطلاع هستید را بیابید.

منبع: entrepreneur.com

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید