اعتماد به نفس چیست و چگونه باید آن ‌‌را کسب کنیم؟

اعتماد به نفس
نویسنده: فاطمه زنبیلی
آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

اعتماد به نفس اصطلاحی است که معنای آن در بسیاری از زمینه‌ها تحقق پیدا می‌کند. در واقع اعتماد به نفس، مفهومی است که با سلامت روان، رفاه اجتماعی و روش‌های مثبت زندگی کردن مرتبط است. این مفهوم، صرفا یک ایده نیست، بلکه اعتماد به نفس، فرایندی است که شامل نحوه‌ی تفکر شخص در مورد خود و همچنین نحوه‌ی عملکردش به هنگام مواجه شدن با چالش‌های مختلف زندگی است. چالش‌هایی که گاه مربوط به دنیای درونی شخص می‌شود و گاهی نیز مربوط به دنیای اطراف او یا در مواجهه با سایر افراد است.

سوزانا مک‌ماهون (Susanna McMahon)، در کتاب خود با عنوان درمانگر همراه، اصطلاح اعتماد به نفس را این‌گونه توضیح می‌دهد: «اعتماد به نفس، به عنوان روشی برای زندگی در این جهان، به شما این امکان می‌دهد تا خود را بیشتر بشناسید و خود را دوست داشته باشید و از خود در برابر دیگران مراقبت کنید.»

مری ولفورد (Mary Wolford)، نیز در رابطه با اعتماد به نفس می‌گوید: «داشتن اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند که بدانید چگونه با ضعف‌های خود روبرو شوید و قدرت مقابله با آن‌ها ‌را داشته باشید. اعتماد به نفس بدون داشتن احترام به خود، امری محال است. شما ابتدا باید خود را باور کنید و سپس شجاعت این‌ را داشته باشید که همواره با خود صادق باشید. خود را بیشتر بشناسید و علایق و باورهای خود را درک کرده و به آن‌ها احترام بگذارید. در این مرحله می‌توانید خود را فردی با اعتماد به نفس مناسب معرفی کنید.»

برای مثال، اگر شما بابت آن‌چه که هستید و با همه نقاط ضعفی که دارید و اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید، خود را فردی ارزشمند بدانید، این بدان معناست که سطح اعتماد به نفس شما در درجه‌ی معقول و درستی قرار دارد.

آیا اعتماد به نفس همان عزت نفس است؟

این دو مفهوم، علائم مشابه بسیاری دارند، اما کاملا یکسان نیستند. اعتماد به نفس را می‌توان به عنوان احساسات مثبت نسبت به خود و جهان اطراف تعریف کرد که بر عملکرد مثبت افراد در زمینه‌های مختلف زندگی تاثیر شگرفی دارد. از طرفی،‌ عزت نفس به درجه‌ای از ارزش‌گذاری شخص برای خود تعریف می‌شود. علی‌رغم اینکه این دو مفهوم با یکدیگر یکسان نیستند،‌ در موارد مختلفی نیز به هم شباهت دارند.

افزایش اعتماد به نفس

مفهوم عزت نفس بر احترام شخص به خود تاکید دارد اما اعتماد به نفس، با پذیرش هر دو مفهوم، نحوه‌ی رفتار و عملکرد فرد نسبت به جهان پیرامونش را شکل می‌دهد. در واقع اعتماد به نفس، ادغامی کامل از دو مفهوم عزت نفس و احساس کارآمد بودن است.

البته در توصیف اعتماد به نفس، باید این نکته را در نظر گرفت که ممکن است گاهی اعتماد به نفس،‌ با موارد دیگری اشتباه گرفته ‌شود. اینکه شما باور داشته باشید که فرد بی‌نقصی هستید و یا انتظارات غیرواقع بینانه‌ای از خود داشته باشید، نشان از وجود اعتماد به نفس سالم تلقی نمی‌شود. همچنین رفتارهایی که شما را فردی خودخواه، خودپسند و بعضا آزار‌دهنده جلوه می‌دهد، به هیچ عنوان ارتباطی با وجود اعتماد به نفس ندارد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از شکست | چگونه می‌توانیم واقعا جلوی شکست را بگیریم؟

راهکارهای کسب اعتماد به نفس و تقویت آن

افکار منفی خود را به چالش بکشید

سعی کنید به محض اینکه افکار منفی به سراغ شما آمد، آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. افکاری که به شما حس مفید بودن می‌دهند و یادآوری می‌کنند که شما در چه زمینه‌هایی توانایی دارید. به این منظور کافیست، کاغذ و قلم بردارید و لیستی شامل حداقل سه مورد از نقاط قوت خود را یادداشت کنید. این لیست را هر موقع که احساس ضعف روحی و ناتوانی داشتید، مشاهده کنید تا هرچه سریع‌تر احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید.

از خودتان مراقبت کنید تا اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند

تغذیه‌ی مناسب و ورزش روزانه، موجب آزادسازی هورمون اندورفین می‌شود. اندورفین آزاد شده موجب تخلیه فشارهای روحی، افزایش شادی و نشاط و نهایتا سبب حال خوب شما می‌شود. استرس، نقشی اساسی در کاهش اعتماد به نفس ایفا می‌کند و با تشدید ایجاد افکار منفی در ذهن شما، علاوه بر ایجاد خستگی روحی و جسمی، شما را از انجام درست و کامل کارهای روزمره باز می‌دارد. به همین جهت، لازم است که برنامه‌ای برای تخلیه‌ی این حس آزاردهنده داشته باشید. این برنامه می‌تواند شامل فعالیت‌های مفید و متنوعی باشد. گاهی قدم بزنید، طبیعت‌گردی کنید و در صورت امکان، به سفر بروید. مدیتیشن، مطالعه، رقص و آواز خواندن و هر فعالیتی که حس خوبی در شما ایجاد می‌کند و به آن علاقه دارید، در این زمینه افزایش اعتماد به نفس‌تان به شما کمک خواهد کرد.

کسب اعتماد به نفس

اهدافی تعیین کنید

برای کسب اعتماد به نفس، زمانی در طول روز مشخص کنید و پیرامون مسائل مربوط به اهداف دور و نزدیک خود فکر کنید. سپس برای رسیدن به اهداف بزرگی که دارید، اهداف کوچک‌تری در نظر بگیرید. با تلاش کردن برای رسیدن به این اهداف کوچک، در طول روز حس بهتری خواهید داشت و اعتماد به نفس‌تان افزایش پیدا می‌کند. بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که با استمرار برای رسیدن به اهداف کوچک روزانه، به اهداف بزرگ و بلندمدت خود نیز دسترسی پیدا کرده‌اید. این مسئله در بهبود اعتماد به نفس شما بسیار موثر است.

به دیگران کمک کنید

مهم نیست به چه کسی کمک می‌کنید. این فرد می‌تواند یک دوست، یکی از اعضای خانواده و یا حتی یک فرد غریبه باشد. مهم این است که با کمک کردن به دیگران، حتی در مورد مسائل و مشکلات کوچک، باعث ایجاد حس توانمندی و مفید بودن در شما می‌شود. حتی در مواردی لازم نیست کاری انجام دهید، فقط بنشینید و به درد دل اطرافیان خود گوش دهید و کمی راهنمایی‌شان کرده و با آن‌ها همدردی کنید. زمانیکه ما کارهایی برای دیگران انجام می‌دهیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم، به طرز فوق العاده‌ای اعتماد به نفس‌مان بهبود و افزایش می‌یابد.

چشم‌انداز و دیدگاه منطقی و واقعگرایانه‌ای داشته باشید

برای کسب اعتماد به نفس، شما نیاز دارید که دید خود را در قبال دنیای اطراف‌تان تغییر دهید. افکار منفی و یا افکار بیش از اندازه مثبت، مخرب هستند. شما نیاز دارید در مورد مسائل مختلف، دید منطقی و واقع گرایانه‌ای داشته باشید. شاید اندکی مثبت‌گرایی نیز در این زمینه کمک‌کننده باشد، اما اعتماد به نفس کاذب، چیزی نیست که به شما در تقویت اعتماد به نفس، کمک کند.

راه های تقویت اعتماد به نفس

از تجربه‌های جدید استقبال کنید

مغز شما بابت یادگیری و تجربه چیزهای جدید، بسیار خوب عمل می‌کند. هر فردی نیاز دارد در زمینه‌های متفاوت، تجربه کسب کند. تجربه‌ی کسب انواع مهارت‌های جدید و کاربردی، چه در ابعاد هنری و چه در مسائل فنی یا زمینه‌های مختلف، می‌تواند در شکل‌گیری اعتماد به نفس فرد نقش مهمی ایفا کند. هر تجربه‌ی جدید در زندگی، یک قدم به سمت بازسازی اعتماد به نفس شما است.

اطرافیان خود را از افراد مثبت‌نگر انتخاب کنید تا اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند 

تا زمانیکه شما میان افراد مثبت‌نگر باشید، آن‌ها جنبه‌های مثبت زندگی شما را به شما یادآور می‌شوند و باعث می‌شوند کمتر به جنبه‌های منفی زندگی فکر کنید. با انتخاب اطرافیان‌تان از میان افراد مثبت‌اندیش و دوری از افراد منفی، علاوه بر اینکه باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خودتان پیدا ‌کنید، راهکارهایی برای مقابله با افکار منفی، بواسطه‌ی حضور در کنار افراد مثبت‌نگر، به شما القاء می‌شود.

خود حقیقی‌تان را بپذیرید

فراموش نکنید که هیچکس کامل و بی‌نقص نیست. همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، قدم اول در کسب اعتماد به نفس، این است که نقاط قوت و ضعف خود را به صورت واقع‌گرایانه بشناسید، سپس خود را باور کنید و بابت آ‌نچه که هستید، حس خوبی داشته باشید. در نتیجه، هر زمان که افکار منفی بر شما غالب شد، بسرعت به نقاط قوتی که دارید، فکر کنید.

منابع: healthyplace.com، ditchthelabel.org، kadampa.org

مطالب پیشنهادی:

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

من همیشه بر این باور بوده‌ام که مهربانی بهترین شاخص زیبایی است. برای اثبات این موضوع تنها کافی است که مادربزرگم را مثال بزنم. بخشنده، معلم و فهیم، او تا زمانی که در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت هر سه ویژگی را با هم داشت و بدون شک بسیار زیبا بود. او با چشمانش...

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

شما به عنوان یک مدیر فروش، مسئول هستید تا تیم خود را به سمت اهداف مالی سازمان یا شرکت هدایت کنید و درآمد بیشتری برای مجموعه کاری‌تان ایجاد نمایید. فرآیند مدیریت فروش را می‌توان در سه بخش، طبقه بندی نمود: استراتژی توسعه و پیاده سازی فروش: روشی که تیم شما با استفاده از...

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

شاید باور این قضیه برایتان سخت باشد که پیکسار (شرکت آمریکایی معروف ساخت انیمیشن‌های رایانه‌ای)، زمانی یک استارتاپ نامنظم بود. اندرو استنتون، فیلم ساز مبتکر و صاحب شرکتی با افتخار نویسندگی و کارگردانی انیمیشن‌های دیوار E و پیدا کردن نمو (Finding Nemo) است. طبق گفته‌ی...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در پینترست پین کنید

این را به اشتراک بگذارید