چگونه بر اضطراب و وسواس فکری رابطه غلبه کنم؟

وسواسی فکری رابطه
نویسنده: فاطمه زنبیلی
آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۳/۱۱

لئو بوسکالیا (Leonardo Buscaglia)، استاد دانشگاه، نویسنده و سخنران آمریکایی می‌گوید: «وقتی فردی را دوست دارید، این احتمال و ریسک وجود دارد که فرد مقابل شما را دوست نداشته باشد. اگر امیدوار باشید، این ریسک را به جان می‌خرید. اما باید ریسک کنید، زیرا بزرگ‌ترین خطر در زندگی، ریسک نکردن است.»

فرض کنید فردی را دوست دارید و از گذراندن لحظات خود در کنار او لذت می‌بردید و در حال تجربه یک رابطه عاطفی سالم و خوب هستید. ولی ناگهان افکار منفی و آمیخته با حس شک و تردید نسبت به شریک عاطفی خود در ذهن‌تان شکل می‌گیرد. شما علت و زمینه پیدایش این افکار را نمی‌دانید و روز به روز مضطرب‌تر و آشفته‌تر می‌شوید و این اضطراب بر روی کیفیت و رابطه شما تاثیر می‌گذارد. اگر در حال تجربه چنین موقیعتی هستید، احتمال دارد که دچار اختلال وسواس فکری رابطه (ROCD) یا اضطراب رابطه شده‌اید. در ادامه مطلب، به بررسی این موضوع و نحوه برخورد با آن می‌پردازیم.

وسواس فکری رابطه یا ROCD چیست؟

وسواس فکری رابطه یا ROCD، شکلی از اختلال وسواس فکری است که در آن فرد مبتلا، احساسات و افکار منفی و مضطرب‌کننده‌ای نسبت به جنبه‌های مختلف شریک عاطفی خود تجربه می‌کند. وسواس فکری رابطه شامل اشتغال و نگرانی بیش از اندازه فکری، درباره‌ی مناسب بودن شریک عاطفی خود و داشتن ویژگی‌هایی نظیر جذابیت، شخصیت و سازگاری و سایر معیارهای مدنظر فرد است و اغلب در افرادی که زمینه‌هایی از وسواس و استرس بیش از حد دارند، بروز می‌کند.

وسواسی فکری رابطه یا (ROCD)

وسواس فکری رابطه و ندای درونی فرد

افکار منفی ناشی از اختلال وسواس فکری رابطه ممکن است با ندای درونی اشتباه گرفته شوند. در چنین مواقعی ممکن است فرد دچار اشتباه شود و تصمیم به برهم زدن رابطه و ترک شریک عاطفی خود بگیرد. افکار منفی که در اثر اختلال وسواس فکری رابطه پدیدار می‌شوند، ناخواسته و مزاحم هستند و ممکن است در طولانی مدت هم پایدار باشند. اغلب افراد تلاش می‌کند این افکار منفی را نادیده گرفته و سرکوب‌شان کنند یا با پرداختن به افکار یا مشغول کردن خود با کارهای دیگر، ذهن خود را منحرف کند.

ترس از داشتن تضاد‌های بزرگ در مقابل شریک عاطفی

نکته‌ی جالب در مورد اضطراب رابطه این است که اکثر افرادی که دچار این اختلال هستند از وجود تفاوت و تضادهای رفتاری یا سلیقه‌ایِ هر چند کوچک و قابل چشم پوشی در شریک عاطفی خود، وحشت دارند و فکر می‌کنند روزی این تضادها و تفاوت‌های نه چندان مهم باعث به پایان رسیدن رابطه‌شان و بروز اتفاقات ناگواری خواهد شد.

تمامی افراد در دنیا دچار عقاید و افکار مختلفی هستند و سلیقه و نظر مختص خودشان را دارند. وقتی افراد وارد رابطه‌ای می‌شوند و این رابطه ادامه پیدا می‌کند، در واقع طرفین در عین وجود تضادها، یکدیگر را همان‌طور که هستند پذیرفته و به هم عشق می‌ورزند. یعنی این که اگر چه با یکدیگر در بسیاری از زمینه‌ها تفاهم دارند، تضادهایی هم دارند.

شریک عاطفی شما ممکن است تضادها و تفاوت‌هایی در زمینه‌های مختلف با شما داشته باشد، ولی به معنای این نیست که رابطه شما، یک رابطه سالم و باکیفیت نبوده و سرانجام خوشی نخواهد داشت.

وسواسی فکری رابطه

ترس از انتخاب نادرست

در موارد بسیاری، افراد با توجه به تجربیات خود که از مشاهده زندگی والدین یا اطرافیان‌شان بدست می‌آورند و شاهد بروز اتفاقات ناخوشایندی مانند خشونت خانوادگی، خیانت، طلاق و… می‌شوند، ناخوداگاه در ذهن آن‌ها ترس از عدم انتخاب شریک عاطفی مناسب، شکل می‌گیرد و موجب عملکرد وسواسی آن‌ها در روابط عاطفی می‌شود.
این افراد گوش به زنگ هستند که مبادا اشتباهات والدین یا اطرافیان‌شان را در انتخاب شریک عاطفی یا همسر آینده خود تکرار کنند. داشتن حساسیت در این زمینه تا حدی قابل قبول و حتی بسیار مفید است ولی وقتی این حساسیت تشدید شده و حالت وسواس‌گونه پیدا می‌کند، فرد در رابطه عاطفی خود دچار مشکلات اساسی می‌شود. داشتن شناخت درست از حساسیت‌های‌تان، می‌تواند در تمایز قائل شدن میان تردیدهای بی‌پایه در مورد شریک عاطفی‌تان، به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: ترس از دست دادن و معرفی پنج قدم تا رهايي و غلبه بر آن

باورهای ذهنی غیرواقعی در مورد عشق و روابط عاطفی

ایده‌های ذهنی ما در مورد عشق، مطابقت زیادی با واقعیت ندارند. ما با فیلم‌های هالیوودی بزرگ می‌شویم که در آن‌ها بازتاب ذهنی درست و واقع بینانه‌ای از عشق و تجربه آن در واقعیت وجود ندارد.

گاهی اوقات، ما عاشق شریک زندگی‌ خود هستیم و برخی اوقات ممکن است از رفتارهای او ناراحت شویم و احساس کنیم او را دوست نداریم و این موضوع هیچ اشکالی ندارد. همه ما گاهی اوقات خسته و بدخلق می‌شویم و ممکن است منجر به بروز واکنش‌های رفتاری ناراحت کننده و ناخواسته در مواجهه با شریک عاطفی‌مان شود. این موقیعت برای هر فردی ممکن است بوجود بیاید و با صبر و درک طرف مقابل، قابل درک و حل شدن است.

وسواسی فکری رابطه چیست؟

آیا فکر می‌کنید که با اضطراب رابطه دست و پنجه نرم می‌کنید؟

اگر در رابطه‌ای سالم قرار دارید و در گذشته تجربه‌ی اضطراب و وسواس فکری را داشته‌اید، بنابراین این احتمال وجود دارد که وسواس فکری رابطه را تجربه کنید. من از شما می‌خواهم تا عمیق‌تر به موضوع نگاه کنید. بیشتر در این مورد فکر کنید و شاید لازم باشد تا به یک درمانگر که در زمینه وسواس فکری رابطه تخصص دارد، مراجعه کنید.

مراقب دوستان و اعضای خانواده خوش‌نیت خود باشید که ممکن است به شما بگویند که اگر در مورد رابطه خود مطمئن نیستید، پس بدان معنی است که باید به این رابطه خاتمه دهید. بسیاری از مردم از جمله درمانگرها، اضطراب رابطه را درک نمی‌کنند و با آن آشنا نیستند. همچنین، توصیه می‌شود از تماشای زیاد فیلم‌های عاشقانه پرهیز کنید، زیرا دیدن چنین فیلم‌هایی منجر به  مقایسات بی‌پایه و اساس رابطه خود با آنچه که در این فیلم‌های غیر واقعی اتفاق می‌افتد، می‌شود.

همیشه این موضوع را به خود یادآور شوید که هیچ روش تضمینی برای دانستن آینده و اتفاقاتی که قرار است در آن رخ دهد، وجود ندارد. روشی برای مطمئن شدن از این که آیا شریک زندگی‌مان به طور کامل مناسب ما است یا نه، وجود ندارد. همگی ما، نقص‌ها و نقاط ضعفی داریم و کامل نیستیم. با گذشت زمان می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه ترس‌هایمان را در مورد آینده رابطه عاطفی خود، مدیریت کنیم و در دوست داشتن خود و شریک زندگی‌مان عملکرد بهتری داشته و از رابطه عاطفی خود لذت ببریم.

منبع: tinybuddha.com 

مطالب پیشنهادی:

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

من همیشه بر این باور بوده‌ام که مهربانی بهترین شاخص زیبایی است. برای اثبات این موضوع تنها کافی است که مادربزرگم را مثال بزنم. بخشنده، معلم و فهیم، او تا زمانی که در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت هر سه ویژگی را با هم داشت و بدون شک بسیار زیبا بود. او با چشمانش...

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

شما به عنوان یک مدیر فروش، مسئول هستید تا تیم خود را به سمت اهداف مالی سازمان یا شرکت هدایت کنید و درآمد بیشتری برای مجموعه کاری‌تان ایجاد نمایید. فرآیند مدیریت فروش را می‌توان در سه بخش، طبقه بندی نمود: استراتژی توسعه و پیاده سازی فروش: روشی که تیم شما با استفاده از...

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

شاید باور این قضیه برایتان سخت باشد که پیکسار (شرکت آمریکایی معروف ساخت انیمیشن‌های رایانه‌ای)، زمانی یک استارتاپ نامنظم بود. اندرو استنتون، فیلم ساز مبتکر و صاحب شرکتی با افتخار نویسندگی و کارگردانی انیمیشن‌های دیوار E و پیدا کردن نمو (Finding Nemo) است. طبق گفته‌ی...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در پینترست پین کنید

این را به اشتراک بگذارید