سه راهکار موثر برای‌ افزایش انگیزه تیم خود

افزایش انگیزه ی تیم
نویسنده: فاطمه زنبیلی
آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

صرف نظر از برزگ یا کوچک بودن یک تیم کاری، رهبر و مدیر خوب بودن برای یک تیم، کار آسانی نیست. یک رهبر باید بطور همزمان، یک مشاور، ناظم، مربی و در عین حال یک مشوق در جهت افزایش انگیزه تیم خود باشد. ایجاد یک توازن بین همه‌ی این نقش‌ها و ایفای این نقش‌ها به طور مناسب، در نگاه اول متضاد و ناسازگار به نظر می‌رسد و به یک دید راهبردی بسیار روشن و واضح، اراده و عزمی راسخ و استوار و تقویت هوش عاطفی یا هیجانی رهبر نیازمند است.

شما می‌توانید به جای یکی از کارمندان‌تان، شخص دیگری را جایگزین کنید، اما هرگز نمی‌توانید برای یک مهارت شخصی خاص و منحصر بفرد، جایگزینی پیدا کنید. در دانش اقتصاد امروزی، این ضرب‌المثل که کارمندان‌تان بزرگترین سرمایه‌ی شما هستند، بسیار درست به نظر می‌رسد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که شما می‌توانید به عنوان یک رهبر انجام دهید، این است که به کارمندان‌تان نشان دهید که قدر و ارزش وجودی آن‌ها و ارزش کاری که قرار است برای شما انجام دهند، را درک می‌کنید و به مهارت‌های‌شان اطمینان دارید.

اگر کارمندان‌تان متوجه شوند که شما امید خیلی زیای به آن‌ها دارید و برای آن‌ها ارزش قائل هستید، این امر نه تنها الهام بخش آن‌ها خواهد بود، بلکه باعث افزایش انگیزه تیم می‌شود و کمک می‌کند که افراد تیم کاری، وظایف خود را به بهترین نحو و با بالاترین کیفیت انجام دهند. در نهایت، موفقیت تیم کاری، مساوی موفقیت رهبر و همچنین موفقیت یک سازمان یا شرکت است.

در ادامه این مطلب، به ارائه راهکارهایی جهت افزایش انگیزه تیم می‌پردازیم که در نهایت موجب پیشرفت و موفقیت کل سازمان و تیم کاری می‌شود.

به کارمندان‌تان در تنظیم یک مسیر شغلی کمک کنید

به ندرت کارمندانی یافت می‌شوند، از اینکه ساعت ورود و خروج آن‌ها چک شود و درآمد ثابتی داشته باشند، راضی و خشنود باشند. کارمندان خواستار آموزش و پیشرفت در حیطه کاری خود هستند و دوست دارند، کار هدفمندی داشته باشند.

بر طبق گزارش موسسه ورک اینستیتیوت ریسرچ (Work Institute research)، رشد و پیشرفت شغلی، عامل تغییر رشد و پیشرفت کارمندان است. بنابراین به عنوان یک مدیر و رهبر کارآمد، بهتر است با کارمندان‌تان، درباره‌ی اهداف شغلی‌شان صحبت کنید و این کار را فقط در بررسی‌های سالانه سازمان یا شرکت انجام ندهید. با انجام این کار، به آن‌ها نشان می‌دهید که برای‌شان اهمیت و ارزش قائل هستید. نتایج یک تحقیق که توسط موسسه کوانتم ورکپلیس (Quantum Workplace) انجام شده است، نشان می‌دهد که وقتی بیش از یکبار در سال، این‌گونه با کارمندان در مورد اهداف شغلی صحبت و گفتگو می‌شود، سطح علاقه و اشتیاق آن‌ها به کارشان، بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

برای این کار، باید طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید به طور منظم با هر یک از کارمندان خود، درباره‌ی اهداف شغلی‌شان گفتگو داشته باشید‌، چه این گفتگوها در قالب نشست‌های اداری، یک گفتگوی غیررسمی هنگام صرف ناهار یا تایم استراحت بین کار باشد.

به عنوان یک رهبر، در این گفتگوها باید مطمئن شوید که کارمندان‌تان متوجه هستند که موفقیت شغلی آن‌ها برای‌تان اهمیت دارد. اهداف‌تان را برای‌شان بازگو کنید و از آن‌ها بخواهید که درباره‌ی اهداف خودشان نیز با شما صحبت کنند. با بیان اهداف‌تان، به کارمندان نشان می‌دهید که به آن‌ها اعتماد دارید و به این ترتیب به آن‌ها کمک می‌کنید که به راحتی و با آسودگی خیال با شما درباره‌ی اهداف خود صحبت کنند.

روش های افزایش انگیزه ی تیم

بیشتر بخوانید: چرا رشد کارمندان اهمیت دارد و چه عواملی آن را مهم می‌سازند؟

از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید

کارمندان‌تان را تشویق کنید که از تجربیات کاری خوب یا بد خود، درس بگیرند. ممکن است بعضی از کارمندان برای تشخیص و استفاده از موقعیت‌های یادگیری که ضمن کار ایجاد می‌شود، نیاز به کمک و راهنمایی شما داشته باشند. مایکل باتلر (Michael Butler)،‌ مدیر شرکت پریودا سولوشن (Pariveda Solutions)، معتقد است کارمندان غالبا عجله داشته و کمبود وقت دارند و آموزش و یادگیری خودشان را در اولویت قرار نمی‌دهند. شما به عنوان یک رهبر، می‌توانید به اعضای تیم‌تان کمک کنید که درس‌ها و نکات کلیدی را از تجربیات کاری خود بیاموزند و آن‌ها را در جهت رشد و پیشرفت خود بکار گیرند.

باتلر جهت تحقق این امر پیشنهاد می‌کند که به کارمندان‌تان خاطرنشان کنید که ببینند چه کاری خوب انجام شده و چه کاری خوب انجام نشده است. یا برای بهبود شرایط در آینده چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟
می‌توانید این فرصت‌های یادگیری روزانه را به صورت آنی و در لحظه عنوان کنید یا اینکه از کارمندان خود بخواهید که به این موضوع که چه روش‌ها و راهکارهایی برای انجام بهتر کارها وجود دارد، بیندیشند و نتیجه را به روش هفتگی یا بررسی فصلی (هر سه ماه یکبار) به شما ارائه دهند. در روش هفتگی، از هر یک از کارمندان خواسته می‌شود که به صورت هفتگی و در مدت زمان 15 دقیقه، گزارشی مبنی بر ایده‌هایی که دارند را به مدیر ارائه دهند و دیدگاه و راهکارهای خود را بیان کنند.

نحوه افزایش انگیزه ی تیم

ایجاد فرهنگ یادگیری و آموزش جهت افزایش انگیزه تیم

تشخیص دادن و فراهم کردن تجربه‌های آموزشی در جهت افزایش انگیزه تیم و پیشرفت آن بسیار ارزشمند و تاثیرگذار است؛ زیرا این کار باعث ایجاد فرهنگ یادگیری و آموزش در تیم شما می‌شود. علاوه بر این، منابعی را برای یادگیری مستمر کارمندان در طولانی مدت فراهم می‌کند.

این آموزش‌ها می‌توانند در قالب یک پلتفرم آموزشی درون سازمانی یا به شکل حمایت مالی برای یک کارگاه برون سازمانی، باشند. در طول این آموزش‌ها بهتر است از کارمندان و افرادی که برای رشد و پیشرفت تلاش می‌کنند، تقدیر و تشکر کنید و برای آن‌ها جایزه‌ای تعیین کنید، این جایزه می‌تواند یک کارت هدیه،‌ اضافه حقوق، دسترسی به موقعیت‌های آموزشی بهتر و بیشتر یا حتی تعریف و تمجید لفظی باشد.

بیشتر بخوانید: ۹ منبع آموزش کارمندان که هر کار آفرینی باید با آن‌ها آشنا باشد

افزایش انگیزه تیم با تقویت روابط دوستانه

کارمندان خواهان داشتن رابطه‌ی دوستانه با همکاران‌شان هستند، تحقیقات شرکت گالوپ (Gallup) نشان می‌دهد که دوستی و رفاقت بین کارمندان موجب بازدهی و عملکرد بهتر آن‌ها می‌شود. ایجاد حس رفاقت بین کارمندان  یک شرکت یا تیم کاری، باعث افزایش انگیزه‌ی تیم برای انجام کارهای مثبت و مفید برای شرکت و کسب و کار خواهد شد.

برای برقراری ارتباط و دوستی بین کارمندان و تقویت این روابط دوستانه، بهتر است زمان و مکان مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید که بعد از انجام کارها و وظایف‌شان، بتوانند با هم تعامل داشته باشند. اضافه کردن ۱۵ دقیقه تایم استراحت برای وقت گذراندن با همکاران، صرف یک نوشیدنی قبل از یک نشست همگانی یا ترتیب دادن یک گردهمایی دوستانه و غیررسمی، می‌تواند ایده‌ی خوبی برای تقویت روابط دوستانه میان کارمندان باشد. این کار باعث از بین رفتن انزوا در محیط کار، افزایش بهره‌وری و فراهم شدن موقعیت‌های بیشتر جهت تشکیل روابط دوستانه بین افراد تیم می‌شود.

افزایش انگیزه ی تیم و تقویت روابط دوستانه

سخن پایانی

تبدیل شدن به یک رهبر و مدیر خوب، نیازمند ترکیب درست و متعادلی از انواع خصوصیات و ویژگی‌های مثبت و موثر است. شما باید قادر به افزایش انگیزه تیم خود، حمایت از اید‌ه‌ها و ایجاد اصلاحات لازم در مواقع مورد نیاز باشید. یک رهبر خوب با تمرکز بر اهداف کارمندان، رشد و پیشرفت‌ و توسعه ارتباطات سالم میان آن‌ها، تیم کاری و شرکت خود را به سوی موفقیت هدایت خواهد کرد.

منبع: entrepreneur.com

مطالب پیشنهادی:

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

من همیشه بر این باور بوده‌ام که مهربانی بهترین شاخص زیبایی است. برای اثبات این موضوع تنها کافی است که مادربزرگم را مثال بزنم. بخشنده، معلم و فهیم، او تا زمانی که در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت هر سه ویژگی را با هم داشت و بدون شک بسیار زیبا بود. او با چشمانش...

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

شما به عنوان یک مدیر فروش، مسئول هستید تا تیم خود را به سمت اهداف مالی سازمان یا شرکت هدایت کنید و درآمد بیشتری برای مجموعه کاری‌تان ایجاد نمایید. فرآیند مدیریت فروش را می‌توان در سه بخش، طبقه بندی نمود: استراتژی توسعه و پیاده سازی فروش: روشی که تیم شما با استفاده از...

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

شاید باور این قضیه برایتان سخت باشد که پیکسار (شرکت آمریکایی معروف ساخت انیمیشن‌های رایانه‌ای)، زمانی یک استارتاپ نامنظم بود. اندرو استنتون، فیلم ساز مبتکر و صاحب شرکتی با افتخار نویسندگی و کارگردانی انیمیشن‌های دیوار E و پیدا کردن نمو (Finding Nemo) است. طبق گفته‌ی...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در پینترست پین کنید

این را به اشتراک بگذارید