چرا رشد کارمندان اهمیت دارد و چه عواملی آن را مهم می‌سازند؟

رشد کارمندان

در محیط یک شرکت یا سازمان، موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند بر سطح رضایت و شادی یک کارمند تاثیر بگذارد. علاوه بر این، با وجود فشار‌های زندگی روزمره، کارمندان احساس خستگی زیادی ناشی از کار و استرس می‌کنند. به همین دلیل احساس خوشبختی، اطمینان، ارزش و همچنین رشد کارمندان در میان اعضای یک تیم کاری بسیار مهم است.

با این حال، تنها خوشحال بودن، دلیلی بر بالا نگه داشتن نرخ رضایت کارمندان نیست. رشد کارمندان جهت حفظ کارایی، بهره‌وری و همچنین ایجاد پتانسیل رشد و پیشرفت شخصی، بسیار مهم است. در پایان روز، کارمندان خوشحال، کارآمد و با انگیزه هستند که به صورت مستقیم در موفقیت یک تیم یا شرکت، نقش اصلی را ایفا می‌کنند. در این مطلب سعی داریم تا شما را با روش‌های توسعه و رشد کارمندان و اهمیت آن بیشتر آشنا کنیم.

رشد کارمندان و عواملی که آن را مهم می‌سازند

به زبان ساده، رشد کارمندان مربوط به آموزش‌هایی است که به آن‌ها امکان دسترسی به روش‌ها و برنامه‌هایی را می‌دهد که علاوه بر یادگیری مهارت‌های جدید، می‌توانند مهارت‌های خود را نیز ارتقا ببخشند. غالبا، شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ‌ و معتبر، بودجه خاصی را برای این کار اختصاص می‌دهند، اما برای مشاغل کوچک‌تر و کارآفرینان فردی و جزء، توسعه و رشد شخصی به عنوان یک هزینه اضافی و غیر ضروری تلقی می‌شود. در حالی‌ که کاملا مشخص و اثبات شده است که نباید چنین باشد.

به طور فزاینده‌ای کسب و کار‌ها در حال به رسمیت شناختن این موضوع هستند که کارمندان یک شرکت، نقش کلیدی و مهمی را در شرکت ایفا می‌کنند و جزء دارایی‌های حقیقی شرکت محسوب می‌شوند، پس باید احترام‌شان حفظ شود. از این گذشته، هرچه کارمندان شما از شغل‌شان راضی‌تر و خوشحال‌تر باشند؛ انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند. در عوض، این کار تاثیر بلند مدتی بر روی توسعه کسب و کار شما می‌گذارد و باعث پیشرفت چشم‌گیری خواهد شد.

اهمیت رشد کارمندان
اهمیت رشد کارمندان

نحوه برنامه ریزی برای رشد و پیشرفت کارمندان در شرکت و یا سازمان

روش‌های مختلفی جهت افزودن برنامه‌ای برای رشد و توسعه شخصی به امور روزمره وجود دارد، اعم از ایده‌ها و روش‌های سریع تا راه‌ حل‌های طولانی و وقت گیر. البته، هر ایده‌ای مناسب با هر  نوع تجارت و یا فرد نخواهد بود، به همین دلیل بهتر است تا گزینه‌های مناسب و متنوعی برای این کار مطرح شود، تا انتخاب راحت‌تر و دقیق‌تر باشد.

رویدادهای شرکتی و فعالیت‌های تیمی، می‌توانند روشی در دسترس و در عین حال جذاب برای درگیر شدن کارمندان، شناخت یکدیگر و آشنایی با همکاران خود در خارج از محیط معمول اداری فراهم کنند. علاوه بر این، فراموش کردن این موضوع که افراد زیادی وابسته به رویداد‌های شرکتی هستند، بسیار مهم و حیاتی است. این برنامه‌ها و رویداد‌ها نباید کسل کننده و معمولی باشند. در واقع هیچ دلیلی مبتنی بر اینکه هیچ راهی برای سرگرم کردن کارمندان وجود ندارد، منطقی نیست!

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان حس اعتماد بین کارمندان ایجاد کرد؟

سرمایه‌گذاری بر روی توسعه و رشد کارمندان

سرمایه‌گذاری بر روی توسعه و رشد کارمندان یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های یک مدیر موفق به شمار می‌رود. مدیریت موفقیت‌آمیز کارمندان در جهت توسعه و رشد آن‌ها، شامل فعالیت‌هایی است که توسط مدیر سازمان یا نهاد انجام و برنامه‌ریزی شده و این اطمینان را ایجاد می‌کنند که اهداف پس از گذشت زمان، به طور موثری محقق خواهند شد. متاسفانه امروزه این امر به عنوان آخرین مسئولیت و وظیفه یک مدیر انجام می‌شود و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

توسعه و رشد کارمندان
توسعه و رشد کارمندان

باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی به رشد کارمندان خود کمک می‌کنید و آن‌ها را در مسیر پیشرفت قرار می‌دهید؛ در اصل باعث کارآمدی آن‌ها می‌شوید. با این کار نه تنها به کارمندان خود سود رسانده‌اید بلکه خود نیز از فواید این کار بهره‌مند خواهید شد.

مدیران خوب برای رشد و پیشرفت کارمندان چه می‌کنند؟

در اینجا سه روش برای توسعه کارمندان یک سازمان یا شرکت ارائه شده است:

  • از خودتان شروع کنید: قبل از اینکه بتوانید دیگران را به طور موثر و موفقیت‌آمیزی توسعه دهید، باید این کار را از خودتان آغاز کنید. در غیر این صورت، ممکن است به جای کمک به کارمندان، باعث افت و حتی پسرفت آن‌ها شوید.
  • اهداف مورد نظر خود را تنظیم و به‌روزرسانی کنید: نکته اصلی در توسعه فعال کارمندان، تعیین اهداف مرتبط و قابل دستیابی است. به جای تنظیم سالانه اهداف، این روند را سه ماه یکبار انجام دهید. نه تنها تنظیم این اهداف کوتاه مدت کار راحتی است، بلکه نتیجه گرفتن از آن نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد. هر از چند گاهی باید این اهداف را به‌روز کنید تا مطمئن شوید که اهداف کاری هنوز هم قابل اجرا هستند یا خیر.
  • فرصت‌ها و آموزش‌هایی را برای رشد فردی ارائه دهید: کارمندان نیازمند آموزش هستند. تحقیقات نشان داده است که تقریبا 63% از کارمندان ایالات متحده آمریکا بر این باورند که یادگیری مهارت‌های جدید و دریافت آموزش‌های ویژه برای پیشرفت شغلی آن‌ها ضروری است. برای اطمینان از رشد مستمر و بهبود بهره‌وری، کارمندان را به ابزارهایی مورد نیاز برای این امر، مجهز کنید. از همه مهم‌تر، تشویق کارکنان به دنبال‌ کردن فرصت‌های آموزشی در بیرون از محل کار است. کارمندانی که قصد ترقی در مهارت‌های خود را دارند، روزی مدیران لایقی خواهند شد.

اهمیت برنامه‌های رشد و توسعه کارمندان

همانطور که پیش‌تر گفته شد، فعالیت‌های مربوط به توسعه کارمندان، باعث موفقیت مدیران نیز می‌شود. هر چه بیشتر به کارمندان خود احترام بگذارید، آن‌ها نیز بیشتر احساس انگیزه و وفاداری نسبت به شما و شرکت‌تان خواهند داشت. پس به گونه‌ای با کارمندان رفتار کنید که احساس کنند مسئولیت امور شرکت بر دوش آن‌ها نهفته است. این نکته را فراموش نکنید که کارمندان هر روز برای موفقیت شما تلاش زیادی می‌کنند؛ به این دلیل انتظار دارند تا در قبال سخت کوشی خودشان، از آن‌ها قدردانی کنید.

برنامه ریزی برای رشد کارمندان
برنامه ریزی برای رشد کارمندان

توسعه و ارتقاء مهارت و دانش، برای کارمندان حائز اهمیت است. این کار، افراد را برای شرایط نامساعد و پیش‌بینی نشده آماده می‌کند. هر کارمندی دوست دارد در حین کار، تجربه‌ها و مهارت‌های جدیدی را فرا بگیرد. به همین دلیل، احساس رضایت در کارمندان زمانی احساس می‌شود که شرکت برای آموزش آن‌ها، وقت و منابع خود را سرمایه‌گذاری کند.

آموزش‌های داخلی، کنفرانس‌ها، سمینارها و جلسات آموزشی، منابع مطمئن‌تری برای کارمندان هستند. در واقع، این منابع به کارمند کمک می‌کند تا سطح خود را به بهترین نحو ارتقا دهد و در نهایت به شرکت سود و منفعت بیشتری برساند.

نهادها و شرکت‌هایی که به رشد کارمندان خود کمک می‌کنند، با مشکل جذب مجدد نیرو روبرو نیستند. زیرا با شرایط جدید شرکت و آموزش‌های لازم، کارمندان به راحتی قادر به دل‌ کندن و ترک شغل نیستند.

بیشتر بخوانید: ۹ منبع آموزش کارمندان که هر کار آفرینی باید با آن‌ها آشنا باشد

راهکارها و مسائل مربوط به رشدِ حرفه‌ای کارمندان

آیا تا به حال دور هم نشستن و گفتگو با کارمندان خود در مورد اهدف‌شان از کار کردن روزمره را امتحان کرده‌اید؟ تاثیر  این کار، معمولا خیلی فراتر از انتظار است، به همین دلیل است که این کار می‌تواند تضمین کند که تا چه حد کارمندان شما از کارفرما و یا همکاران خود راضی هستند. البته ترتیب دادن یک جلسه گروهی ممکن است بهترین ایده نباشد، اما شاید برای شروع جلسات کوچک و خودمانی مفید باشد که در اینگونه جلسات معمولا همه می‌توانند نظرات خود را بیان کنند. این کار می‌تواند فرصتی عالی برای سنجیدن کلی موضوع میزان رضایت کارمندان از کارفرما و محیط کار باشد. همین امر جهت شناسایی فرصت‌های توسعه و رشد آن‌ها در آینده بسیار حیاتی و مهم است.

رشد کارمندان بخش مهمی از سبک زندگی یک شرکت یا سازمان است و باید با آغوش باز توسط شرکت‌ها و کارکنان منابع انسانی مورد استقبال قرار گیرد. در صورت خوشحال بودن کارمندان و باانگیزه بودن آن‌ها است که رشد و توسعه رو به بالای شرکت نیز می‌تواند محقق شود.

آشنایی با ایده‌ها و راهکارهای مفید و کاربردی جهت رشدِ حرفه‌ای کارمندان

اغلب مدیران و صاحبان کسب و کارها تمایل به کسب اطلاعاتی در زمینه رشد کارمندان و عوامل موثر بر آن دارند و در جستجوی ایده‌ها و راهکارهای خلاقانه در این زمینه هستند. ایجاد فرصت‌های مفید و به کارگیری ایده‌های ناب، از روش‌های موثر در رشد حرفه‌ای کارمندان در محیط کار و همچنین کمک به رشد فردی آن‌هاست. نتایج مثبت استفاده از این راهکارها در پیشرفت یک شرکت یا سازمان نمود مثبت و شگفت انگیزی خواهد داشت.

موفقیت و رشد کارمندان
موفقیت و رشد کارمندان

اگر مشتاق به یادگیری در مورد راهکارها و مسائل مربوط به رشد حرفه‌ای کارمندان هستید، مطالب این وبسایت ‌‌می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

شما می‌توانید با استفاده از مطالب موجود در دسته بندی رشد کارمندان سایت، روش‌ها و راهکارهای نوین و کاربردی در زمینه رشد کارمندان و همچنین تقویت مهارت‌ها و افزایش انگیزه و کارایی آن‌ها بهره بگیرید و شاهد نتایج مثبت آن در محیط سازمان و موفقیت آن باشید.

پس پیشنهاد می‌کنیم مطالب مفید و کاربردی موجود در این دسته بندی و سایر مطالب موجود در سایت رشد و پیشرفت همه جانبه را مطالعه کرده و جهت رسیدن به اهداف‌تان در مسیر رشد کارمندان و موفقیت مجموعه و تیم کاری خود، استفاده کنید.

امیدواریم با استفاده از نکات و راهکارهای ذکر شده در این مجموعه از مطالب سایت، شاهد رشد و پیشرفت سازمان، شرکت و کسب و کار خود بوده و کارمندانی با عملکرد موثر و قوی و در عین حال خشنود و با انگیزه را در تیم کاری خود داشته باشید.

اگر تجربه یا راهکار مفیدی در زمینه رشد و بهبود عملکرد کارمندان دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: hrnews.co.uk

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید
دوره رایگان
با عضویت در رشد‌ و پیشرفت همه‌جانبه یک دوره رایگان هدیه بگیرید. روی دکمه زیر کلیک کنید