چرا رشد کارمندان اهمیت دارد و چه عواملی آن را مهم می‌سازند؟

نویسنده: فاطمه زنبیلی
تاریخ انتشار: 01/05/2020

در محیط یک شرکت یا سازمان، موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند بر سطح شادی یک کارمند تاثیر بگذارد. علاوه بر این، با فشار‌های روز افزون زندگی روزمره، کارمندان احساس خستگی زیادی از کار و استرس می‌کنند. به همین دلیل احساس خوشبختی، اطمینان، ارزش و همچنین رشد کارمندان در میان اعضای یک تیم کاری بسیار مهم است.

با این حال، تنها خوشحال بودن، دلیلی بر بالا نگه داشتن نرخ رضایت کارمندان نیست. رشد کارمندان جهت حفظ کارایی، بهره وری و همچنین ایجاد پتانسیل رشد و پیشرفت شخصی، بسیار مهم است. در پایان روز، کارمندان خوشحال، کارآمد و باانگیزه هستند که به صورت مستقیم در موفقیت یک تیم یا شرکت، نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

پس رشد کارمندان چیست و چه عواملی آن را مهم می‌سازند؟

 به زبان ساده، رشد کارمندان در مورد میزان آموزش آن‌هاست و همچنین به آن‌ها امکان دسترسی به روش‌ها و برنامه‌هایی را می‌دهد که علاوه بر یادگیری مهارت‌های جدید، می‌توانند مجموعه مهارت‌های خود را نیز ارتقا ببخشند. غالبا، شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ‌تر و معتبرتر، بودجه خاصی را برای این کار اختصاص می‌دهند، اما برای مشاغل کوچک‌تر و کارآفرینان فردی و جزء، توسعه و رشد شخصی در حال حاضر به صورت عمده به عنوان یک هزینه اضافی و غیر ضروری تلقی می‌شود. در حالی‌ که کاملا مشخص و اثبات شده است که نباید هرگز چنین باشد.

اهمیت رشد کارمندان

اهمیت رشد کارمندان

به طور فزاینده‌ای کسب و کار‌ها در حال به رسمیت شناختن این موضوع هستند که کارمندان یک شرکت نقش کلیدی و مهمی را در شرکت ایفا می‌کنند و جزء دارایی‌های حقیقی شرکت محسوب می‌شوند، پس باید احترام‌شان حفظ شود. از این گذشته، هرچه کارمندان شما از شغل‌شان راضی‌تر و خوشحال‌تر باشند؛ انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند. در عوض، این کار تاثیر بلند مدتی بر روی توسعه کسب و کار شما می‌گذارد و باعث پیشرفت چشم‌گیری خواهد شد.

نحوه استفاده از رشد کارمندان در شرکت و یا سازمان

روش‌های مختلفی جهت افزودن برنامه‌ای برای رشد و توسعه شخصی به امور روزمره وجود دارد، اعم از ایده‌ها و روش‌های سریع تا راه‌ حل‌های طولانی و وقت گیر. البته، هر ایده‌ای مناسب با هر تجارت و یا هر فرد نخواهد بود، به همین دلیل بهتر است تا گزینه‌های زیادی برای این کار مطرح شود، تا انتخاب راحت‌تر و دقیق‌تر باشد.

پیشرفت و رشد کارمندان

پیشرفت و رشد کارمندان

رویدادهای شرکتی و فعالیت‌های تیم سازی می‌توانند روشی در دسترس و در عین حال جذاب برای درگیر شدن کارمندان، یادگیری در مورد یکدیگر و آشنایی با همکاران خود در خارج از محیط معمول اداری فراهم کنند. علاوه بر این، فراموش کردن این موضوع که افراد زیادی وابسته به رویداد‌های شرکتی هستند، بسیار مهم و حیاتی است. این برنامه‌ها و رویداد‌ها نباید کسل کننده و معمولی باشند. در واقع هیچ دلیلی مبتنی بر اینکه هیچ راهی برای سرگرم کردن کارمندان وجود ندارد، منطقی نیست!

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان حس اعتماد بین کارمندان ایجاد کرد؟

راهکارها و مسائل مربوط به رشد حرفه‌ای کارمندان

آیا تا به حال دور هم نشستن و گفتگو با کارمندان خود در مورد اهدف‌شان از کار کردن روزمره را امتحان کرده‌اید؟ تاثیر کار معمولا خیلی فراتر از انتظار است، به همین دلیل است که این کار می‌تواند تضمین کند که تا چه حد کارمندان شما از کارفرما و یا همکاران خود راضی هستند. البته ترتیب دادن یک جلسه گروهی ممکن است بهترین ایده نباشد، اما شاید برای شروع جلسات کوچک و خودمانی مفید باشد که در اینگونه جلسات معمولا همه می‌توانند نظرات خود را بیان کنند. این کار می‌تواند فرصتی عالی برای سنجیدن کلی موضوع میزان رضایت کارمندان از کارفرما و محیط کار باشد و همین امر جهت شناسایی فرصت‌های توسعه و رشد آن‌ها در آینده بسیار حیاتی و مهم است.

 رشد کارمندان بخش مهمی از سبک زندگی یک شرکت یا سازمان است و باید با آغوش باز توسط شرکت‌ها و کارکنان منابع انسانی مورد استقبال قرار گیرد. در صورت خوشحال بودن کارمندان و باانگیزه بودن آن‌ها است که رشد و توسعه رو به بالای شرکت نیز می‌تواند محقق شود.

آشنایی با ایده‌ها و راهکارهای مفید و کاربردی جهت رشد کارمندان

اغلب مدیران و صاحبان کسب و کارها تمایل به کسب اطلاعاتی در زمینه رشد کارمندان و عوامل موثر بر آن دارند  و در جستجوی ایده‌ها و راهکارهای خلاقانه در این زمینه هستند.

ایجاد فرصت‌های مفید و به کارگیری ایده‌های ناب، از روش‌های موثر در رشد حرفه‌ای کارمندان در محیط کار و همچنین کمک به رشد فردی آن‌هاست. نتایج مثبت استفاده از این راهکارها در پیشرفت یک شرکت یا سازمان نمود مثبت و شگفت انگیزی خواهد داشت.

اگر مشتاق به یادگیری در مورد راهکارها و مسائل مربوط به رشد حرفه‌ای کارمندان هستید، مطالب این وبسایت ‌‌می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

شما می‌توانید با استفاده از مطالب موجود در دسته بندی رشد کارمندان سایت، روش‌ها و راهکارهای نوین و کاربردی در زمینه رشد کارمندان و همچنین تقویت مهارت‌ها و افزایش انگیزه و کارایی آن‌ها بهره بگیرید و شاهد نتایج مثبت آن در محیط سازمان و موفقیت آن باشید.

پس پیشنهاد می‌کنیم مطالب مفید و کاربردی موجود در  این دسته بندی و سایر مطالب موجود در سایت رشد و پیشرفت همه جانبه را مطالعه کرده و جهت رسیدن به اهداف‌تان در مسیر رشد کارمندان و موفقیت مجموعه و تیم کاری خود، استفاده کنید.

امیدواریم با استفاده از نکات و راهکارهای ذکر شده در این مجموعه از مطالب سایت، شاهد رشد و پیشرفت سازمان، شرکت و کسب و کار خود بوده و کارمندانی با عملکرد موثر و قوی و در عین حال خشنود و با انگیزه را در تیم کاری خود داشته باشید.

اگر تجربه یا راهکار مفیدی در زمینه رشد و بهبود عملکرد کارمندان  دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: hrnews.co.uk

مطالب پیشنهادی:

۹ منبع آموزش کارمندان که هر کار آفرینی باید با آن‌ها آشنا باشد

۹ منبع آموزش کارمندان که هر کار آفرینی باید با آن‌ها آشنا باشد

ریچارد برانسون (Richard Branson)، کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی و ‏بنیانگذار مجموعه شرکت‌های ویرجین، جمله مشهوری دارد و می‌گوید: افراد را چنان خوب آموزش دهید که توانایی ترک شما را داشته باشند و با آن‌ها چنان خوب رفتار کنید که تمایلی به انجام این کار نداشته باشند....

۶ درس ارزشمندی که از کوبی برایانت (Kobe Bryant) آموختم

۶ درس ارزشمندی که از کوبی برایانت (Kobe Bryant) آموختم

روز یکشنبه، ۲۶ ام ژانویه سال ۲۰۲۰، بسکتبالیست مشهور و رهبر نمادین سخت‌کوشی، کوبی برایانت در سن ۴۱ سالگی جانش را از دست داد. سقوط غمبار هلیکوپتری که جان او و هشت نفر دیگر را گرفت، نمایانگر این حقیقت است که ظرف بلورین زندگی چقدر شکننده است. در یک لحظه هستیم و در لحظه ی...

نرخ ساعتی یا پروژه‌ای؟ کدام را برای نرخ‌گذاری روی کارها انتخاب کنیم؟

نرخ ساعتی یا پروژه‌ای؟ کدام را برای نرخ‌گذاری روی کارها انتخاب کنیم؟

یکی از سوال‌هایی که معمولا فریلنسرها با آن رو‌به‌رو می‌شوند، چگونگی نرخ‌گذاری روی کارهای‌شان است. هیچ جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد. فریلنسرهای باتجربه می‌دانند که نرخ‌گذاری روی پروژه‌ها، به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است یک پروژه سود زیادی برای فریلنسر...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در پینترست پین کنید

این را به اشتراک بگذارید