چگونه از شر افکار منفی رها شویم؟

چگونه از شر افکار منفی رها شویم
نویسنده: امین خیبر
آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۳/۲۰

متاسفانه افکار منفی می‌توانند به عادت‌های ذهنی ما تبدیل شوند. به این صورت که گاهی ما قصد تمرکز در ابعاد منفی موضوعی را نداریم اما از آنجا که هجوم افکار منفی در ذهن ما به عادت تبدیل شده است، در اولین قدم به سراغ این افکار می‌رویم. افکار منفی در ذهن ما غرق شده و تا زمانی که برای خلاص شدن از شر آنها اقدامی نکنیم در ذهن ما باقی می‌مانند. رهایی از افکار منفی نیاز به راهکارهایی آگاهانه دارد. هنگامی که برای اولین بار در مورد موضوعی، بعد منفی آن را در نظر می‌گیرید، خارج کردن آن از ذهن می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. شما تا حد امکان تلاش می‌کنید تا از فکر کردن در مورد آن دست بردارید و حس ایجاد شده از آن را از وجود خود خارج کنید؛ اما این رویکرد اغلب با شکست مواجه می‌شود. متاسفانه مقاومت در برابر رهایی از افکار منفی، در واقع می‌تواند این الگوی تفکر را تقویت و اوضاع را وخیم‌تر کند. هرچه بیشتر سعی کنید به مسئله‌ای فکر نکنید، بیشتر در آن غرق خواهید شد.

برای رهایی از افکار منفی، شما لازم است یک رویکرد متفاوت را امتحان کنید. موضوعی که ذهن شما را از آن افکار منفی یک بار و برای همیشه پاک کند. نگران نباشید، در ادامه‌ مطلب، راهکارهایی برای کمک به رهایی از افکار منفی شما ارائه شده است.

زبان بدن خود را تغییر دهید

ابتدا به عادات زبان بدن خود آگاه شوید. شاید لازم باشد بیشتر چهره‌ خود را در آینه ببینید و یا عکس‌ها و ویدئوهایی که از شما پیش از این گرفته شده است را مرور کنید. آیا شما زیاد اخم می‌کنید؟‌ آیا در برابر شرایط پیرامون خود مدام در حالت دفاعی قرار دارید؟ اگر زبان بدن شما در حالت منفی قرار دارد، به احتمال زیاد افکار شما نیز در مسائل منفی غرق شده است. زبان بدن منفی می‌تواند دید شما را نسبت به خودتان کم‌ارزش‌تر کند و نهایتا منجر به کاهش اعتماد به نفس شما شود. در این وضعیت، طبیعی است که درگیر افکار منفی شوید. از طرفی، با تغییر عادات زبان بدن می‌توانید روحیه‌ خود را تغییر داده و در نتیجه به سمت افکار مثبت سوق پیدا کنید. کافی است که بیشتر لبخند بزنید، صاف بایستید و محکم حرکت کنید. به خود اطمینان داشته باشید و این حس را در خود تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: سه تفکر که به من امید، دیدگاه مثبت، آرامش و توانایی می‌بخشند

زبان بدن خود را تغییر دهید

افکار خود را ابراز کنید

گاهی برای رهایی از افکار منفی، لازم است مسائل درونی و عواطف خود را نیز رها کنید. نگه داشتن نگرانی‌ها و فشارهای روحی درون خود، منجر به حبس افکار منفی در ذهن شما می‌شود. بهتر است برای رهایی از افکار منفی،‌ فردی معتمد در کنار خود داشته باشید و با او در مورد این‌گونه مسائل صحبت کنید. همچنین مراجعه به مشاور و روان‌شناس نیز در بهبود شرایط شما جهت ابراز افکارتان و بررسی ریشه‌ای آنها می‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد.

یک دقیقه وقت جهت آرام کردن ذهن خود اختصاص دهید

در زمان‌های بی‌قراری و التهاب، ذهن شما درگیر مسائل مختلف می‌شود و به سرعت از یک نگرانی به نگرانی دیگری جابجا می‌شود. لازم است در این شرایط که افکار منفی به شما هجوم آورده‌اند، گوشه‌ای خلوت پیدا کنید و یک دقیقه صرفا به هیچ مسئله‌ای فکر نکنید. ذهن خود را خالی کنید و برای رهایی از افکار منفی، کنترل ذهن خود را در دست بگیرید. یک دقیقه فکر نکردن به فشارهای ذهنی، زمانی کافی است تا مجددا آرامش خود را به دست آورید. در واقع این روش، یک نوع مراقبه است. درست شبیه به راه‌اندازی مجدد یک سیستم رایانه‌ای، در این حالت، شما نیز ذهن خود را خالی و مجددا راه‌اندازی می‌کنید. حتی می‌توانید ذهن خالی شده‌ خود را با اندکی از افکار مثبت نیز پر کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه بر اضطراب و وسواس فکری رابطه غلبه کنم؟

درباره افکار منفی صحبت کنید

مدل افکار خود را تغییر دهید

گاهی اوقات تفکر منفی نتیجه نگرش ضعیف است. پس بهتر است که نگاهی عمیق‌تر به پیرامون خود داشته باشید. به عنوان مثال، به جای فکر کردن در این مورد که «من یک روز سخت را پشت سر می‌گذارم و مشکلی ندارم»، این‌گونه تصور کنید که «من امروز با چالش‌هایی روبرو هستم، اما در جستجوی راه‌حلی برای آنها خواهم بود». هر دو نگرش یک مطلب را تداعی می‌کند با این تفاوت که گزینه‌ دوم، چرخش مثبتی در ذهن شما ایجاد می‌کند. همین تغییر کوچک می‌تواند الگوی تفکر مثبت را برای شما فراهم کند.

از خلاقیت خود بهره ببرید

یک ایده‌ خلاق برای افکار خود پیدا کنید. متنی بنویسید یا نقاشی بکشید. تا زمانی که از خلاقیت خود برای رهایی از افکار منفی استفاده می‌کنید، این کار برای شما مفید خواهد بود. در واقع هم‌زمان با خارج کردن خلاقیت درونی خود و خلق یک اثر هنری، افکار منفی خود را نیز از ذهن خود خارج می‌کنید.

از محیط‌های منفی دوری کنید

از آنجا که افکار در ذهن ایجاد می‌شود، تصور می‌کنیم که در ذهن نیز شکل می‌گیرند. این مسئله تا حدی درست است اما گاهی نیز، افکار منفی منشا‌ بیرونی دارند و از محیط پیرامون ما نشات می‌گیرند. به عنوان مثال، اگر خود را با افراد منفی و تصاویر منفی محاصره کرده‌اید، احتمالا به نوبه خود درگیر افکار منفی نیز خواهید شد. دور شدن از یک محیط منفی می‌تواند بی‌نهایت به شما در رهایی از افکار آزار‌دهنده کمک کند. بهترین کار این است که اگر خود را در محیطی نامناسب یافتید از آنجا خارج شوید. گاهی قدم زدن در خیابان یا گشت و گذار در موزه‌ها می‌تواند شما را نجات دهد. گذشت زمان برای فاصله گرفتن از تاثیر محیط منفی می‌تواند آرامش خاطر شما را به همراه داشته باشد.

افکار منفی

فهرستی از داشته‌هایتان درست کنید که بابت آنها قدردان هستید

آیا تمام اتفاق‌ها و رویدادهای خوب زندگی خود را فراموش کرده‌اید؟ بعضی اوقات در مشغله‌های روزمره، ما تمام راه‌هایی که در زندگی به خوبی طی کرده‌ایم را فراموش می‌کنیم. در چنین مواقعی، برای رهایی از افکار منفی بهتر است که تمرکز بیشتری بر روی لحظه‌های شیرین زندگی خود داشته باشید. کافی است که ذهن خود را آموزش دهید که در این مواقع، به صورت خودکار بر روی موفقیت‌های شما تمرکز کند. هر آنچه را که بابت آن سپاسگزار هستید، هرچند کوچک، منجی شما خواهد شد. پس چشمان خود را باز کنید و به دنبال این شادی‌های کوچک زندگی خود بگردید. فهرستی از آن‌ها فراهم کنید تا در مواقع بحرانی به کمک شما بیایند.

منبع: pickthebrain.com

مطالب پیشنهادی:

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

کتاب انسانیت (HumanKind): یک کتاب الهام بخش برای تغییر دنیا

من همیشه بر این باور بوده‌ام که مهربانی بهترین شاخص زیبایی است. برای اثبات این موضوع تنها کافی است که مادربزرگم را مثال بزنم. بخشنده، معلم و فهیم، او تا زمانی که در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت هر سه ویژگی را با هم داشت و بدون شک بسیار زیبا بود. او با چشمانش...

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

بهترین استراتژی‌های مدیریت فروش موفق

شما به عنوان یک مدیر فروش، مسئول هستید تا تیم خود را به سمت اهداف مالی سازمان یا شرکت هدایت کنید و درآمد بیشتری برای مجموعه کاری‌تان ایجاد نمایید. فرآیند مدیریت فروش را می‌توان در سه بخش، طبقه بندی نمود: استراتژی توسعه و پیاده سازی فروش: روشی که تیم شما با استفاده از...

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

آیا «دستورالعمل محرمانه داستان پیکسار» برای تیم شما هم کار می‌کند؟

شاید باور این قضیه برایتان سخت باشد که پیکسار (شرکت آمریکایی معروف ساخت انیمیشن‌های رایانه‌ای)، زمانی یک استارتاپ نامنظم بود. اندرو استنتون، فیلم ساز مبتکر و صاحب شرکتی با افتخار نویسندگی و کارگردانی انیمیشن‌های دیوار E و پیدا کردن نمو (Finding Nemo) است. طبق گفته‌ی...

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در پینترست پین کنید

این را به اشتراک بگذارید